Düzce Organize Sanayi Bölgesi

Haberler

OSB’ler için değişiklik olabilir
Haberler

OSB’ler için değişiklik olabilir

OSBÜK Başkanı Kütükcü, OSB’lerin Türk sanayisinin bel kemiği olduğunu vurguladı.

OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede’yi ziyaret etti. Kütükçü, ziyaret sırasında Büyükdede'den OSB'lerin faaliyet durumlarının süreleri hakkında değişiklik istedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede yakın temasta olduğu OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü'yü kabul etti. Ekonomideki ve OSB’lerdeki son gelişmelerin değerlendirildiği ziyarette OSBÜK Başkanı Kütükcü, Bakan Yardımcısı Büyükdede’den ekonomik koşullar iyileşinceye kadar OSB’lerde bir yıl olan ruhsat alma süresinin iki yıla, iki yıl olan üretime geçme süresinin ise üç yıla uzatılmasını talep etti.

"SANAYİCİLERİMİZE MORAL VERECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ"

Organize sanayi bölgelerinin ülke sanayisine katkısı ve OSBÜK’ün faaliyetleri ile ilgili Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede’ye bilgi veren OSBÜK Başkanı Kütükcü, OSB’lerin Türk sanayisinin bel kemiği olduğunu vurguladı. 2017 yılında çıkan Üretim Reform Paketi ile birlikte OSB’lerin çok önemli kazanımlar elde ettiğini ve bu motivasyonla Türkiye’nin büyümesine ciddi katkılar sunduğunu aktaran Kütükcü, “Bugün ülkemiz zor bir ekonomik dönemden geçiyor. OSB’lerimiz ve OSB sanayicilerimiz de elbette bu süreçten etkileniyor. Bu etkiyi en aza indirmek, OSB’lerimizi ve OSB yatırımcılarımızı rahatlatmak için, bakanlığımızdan ve devletimizden ekonomik koşullar daha da iyileşinceye kadar OSB’lerde bir yıl olan ruhsat alma süresinin iki yıla, iki yıl olan üretime geçme süresinin ise üç yıla uzatılmasını talep ediyoruz. Bu dönemde böyle bir düzenlemenin çok anlamlı olacağını ve sanayicilerimize moral vereceğini, motive edeceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

ASGARİ ÜCRET DESTEĞİ

 OSB alanlarının ve kaynakların daha verimli kullanılması için OSB’lerdeki emsal değerinin artırılması gerektiğini de aktaran Kütükcü, Bakan Yardımcısı Büyükdede’ye kısa çalışma ödeneğinin getirilmesi ve asgari ücret desteğinin devam etmesi yönündeki taleplerini de iletti. Kütükcü, Türkiye’nin içinde bulunduğu zor ekonomik şartlardan kısa süre içerisinde sıyrılarak, yeni bir hikaye yazacak potansiyeli olduğunu, Türk özel sektörü olarak da her zaman bu hikayenin içinde olduklarını sözlerine ekledi.

"OSBÜK'LE İSTİŞARELER YAPACAĞIZ"

Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ise, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek OSB’lerin sanayi üretimi için çok önemli olduklarının altını çizdi. Her zaman OSB’lerin, sanayi üretiminin yanında olduklarını ve OSB’lerin sorunlarına yönelik birtakım çalışmaları da hali hazırda yürüttüklerini belirten Büyükdede, “Bu çalışmalarımızda OSBÜK’le de istişareler yapacağız. OSBÜK’ün taleplerini değerlendireceğiz. Elbirliğiyle sorunlarımızı çözecek yeni sistemler kurmalıyız.” ifadelerini kullandı. Ziyarete OSBÜK Başkan Yardımcısı Bekir Sütçü, Yönetim Kurulu Üyeleri Tahir Nursaçan, Sabri Tekli, Mustafa Yağlı, Genel Sekreter Vekili Serkan Ata ve Bölge Müdürleri Komisyon Başkanı Vahit Türkyılmaz katıldı.

 Duyurularımızdan ilk siz Haberdar olun

İletişim Bilgilerimiz