Düzce Organize Sanayi Bölgesi

Haberler

Ucuz elektrik için girişimler yapılıyor
Haberler

Ucuz elektrik için girişimler yapılıyor

Sanayici, yeni yatırımlara imza atmak veya halihazırdaki üretimlerini sürdürebilmek için enerji maliyetlerinde indirim beklentisi içinde

Sanayici, bu yılın başlarından itibaren elektrikte yaşanan fiyat artışlarından iyice bunalmış durumda. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından hazırlanan ve 2018’in ilk aylarından itibaren pek çok büyük firma için “daha yüksek fatura” anlamına gelen “Son Kaynak Tedarik Tarifesi” yürürlükte. 1 Nisan 2018 tarihinden itibaren yüksek tüketim grubunda yer elan OSB’lerin indirimli tarifeden elektrik kullanımı son buldu.

Tarife, yıllık 50 milyon kilovat saatin üzerindeki tüketicileri kapsıyordu. Ancak EPDK’nın aldığı yeni karar, bu limiti, yıllık 10 milyon kilovat saate düşürdü. Bu, direkt olarak sanayicinin kullandığı elektriğe “zam” anlamı taşımıyor. Devlet, yüksek tüketimli sanayicinin elektriğine sağladığı sübvansiyondan yavaş yavaş elini çekiyor. Artık elektrik sanayiciye, gerçek maliyeti üzerinden faturalandırılacak.

OSB’ler ve büyük işletmeler, ucuz elektrik için tedarikçilerle sözleşme imzalayacak. EPDK, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri ve sanayi camiası temsilcilerinin aylardır yaptığı görüşmeler sonuç vermedi. OSB’leri avantajlı kılan unsurlardan olan “ucuz enerji” faktörü, artık geçerliğini yitirmiş durumda. Ama sanayici, umudunu yitirmedi.

Gerek Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı gerekse Sanayi İl Müdürleri ile temasını sürdüren sanayiciler elektrikteki maliyet artışının önüne geçmeyi hedefliyor. Sanayici, yeni yatırımlara imza atmak veya halihazırdaki üretimlerini sürdürebilmek için enerji maliyetlerinde indirim beklentisi içinde. Camiadan, enerji fiyatlandırma politikaları oluşturulurken, OSB'lerin de fikrinin alınarak, gerekli düzeltmelerin acilen yapılması talepleri yükseliyor. (Helim Aygün/ Sanayi Gazetesi)

 Duyurularımızdan ilk siz Haberdar olun

İletişim Bilgilerimiz